A 21. század egyik legnagyobb kihívása a New Atlas szerint is az, hogy hogyan szabaduljunk meg a radioaktív hulladéktól. Még a hosszú távú, biztonságos tárolás sem jelent végső megoldást. A bristoli egyetem tudósai megtalálták a megoldást, ami nemcsak megszabadít a radioaktív hulladéktól, de elektromos energiaforrásként is működik.
A bristoli egyetem tudóscsapata a fél évszázad üzemelés után leállt Magnox reaktorok káros anyagait vizsgálta. Az első generációs atomerőművekben grafitblokkok lassították a neutronokat a maghasadási folyamatnál. Az évtizedek alatt felgyülemlett közel száz tonna olyan grafit, ami a reaktorban a sugárzás hatására radioaktív c-14 izotóppá változott. Ez az alacsony sugárzást kibocsátó részecske a kutatók szerint nem tenne jót a környezetnek, ha a földbe kerülne. Eltemetés helyett inkább eltávolítanák a c-14-et a grafit blokkokból, hogy elektromos gyémántokká alakítsák.
Az így keletkezett gyémántok nukleáris erőforrásként újra felhasználhatóak lesznek. A mesterséges drágakövek képesek kis mértékben elektromos áramot kibocsátani, és gyakorlatilag pár ezer évig is elműködnek, különösebb karbantartás nélkül.
(Bánrévi Lili)