Őrizetbe vették és előzetes letartóztatásba helyezték Alekszej Uljukajev orosz gazdasági minisztert, akit rendkívül nagy összegű félmiliárd forintnak megfelelő vesztegetési pénzt elfogadásával gyanúsít az ügyészség.

Őrizetbe vették és előzetes letartóztatásba helyezték Alekszej Uljukajev orosz gazdasági minisztert, akit rendkívül nagy összegű félmiliárd forintnak megfelelő vesztegetési pénzt elfogadásával gyanúsít az ügyészség.

A miniszter a gyanú szerint több mint kétmillió dollárt (540 millió Ft-ot) kapott azért, hogy engedélyezze az orosz állam Basnyefty vállalatban birtokolt 50 százalékos tulajdonrészének eladását a többségi állami tulajdonban lévő Rosznyefty kőolajipari óriásvállalatnak.
A nyomozók előre tudtak a készülő vesztegetésről, és csapdát állítottak, titokban megfigyelték és videózták Uljukajevet, amint éppen átveszi a pénzt. A tetten ért miniszternek nem volt esélye magyarázkodni, a helyszínen megbilincselték, és elkísérték. Letartóztatásáról lapzártánk idején döntenek. Hasonlóan magas rangú orosz tisztségviselő, vagyis egy kormánytag nyílt elfogására még nem volt példa.

Szvetlana Petrenko, a bűnügyek felderítésében szövetségi szinten eljáró Oroszország Nyomozóbizottsága (SZK Rosszii) szóvivője rámutatott, hogy egy sor komoly – a jogszabályoknak megfelelően rögzített – bizonyítékuk van a politikus ellen, így a nyomozás anyagai, hang- és videofelvételek, szemtanúk vallomásai. Ezeket azonban nem hozzák nyilvánosságra a nyomozás érdekében. Hozzátette: a nyomozóhatóságok által előterjesztett bizonyítékokat ellenőrizte az ügyészség, a bíróság pedig elfogadta.

Dmitrij Medvegyev kormányfő a nap folyamán kijelentette: egyetlen köztisztviselőnek sincs mentelmi joga korrupciós bűncselekmények esetén. A miniszterelnök a korrupciós vádak maradéktalan kivizsgálása érdekében Vlagyimir Putyin elnökkel is egyeztetett. Egyúttal arra emlékeztetett, hogy folytatni kell a korrupcióellenes jogszabályok tökéletesítését. „Putyinnak is ez a véleménye” – tette hozzá.

hírdetés
hírdetés