Az átlagember szemszögéből nézve is leszögezhető talán, hogy sajnos nagyobb lett az esélye annak, hogy fegyveres támadás áldozatává váljon. Kerülhet kereszttűzbe itthon és külföldön, lehet áldozata, vagy részese egy fegyveres rablótámadásnak, jármű illetve repülőgép eltérítésnek, de akár robbantásos merényletnek is. Extrém időjárási helyzettel, földrengéssel, szökőárral, viharokkal és esőzésekkel is találkozhat távoli utazásai során, de akár itthon is. Mi a teendő egy extrém időjárási helyzetben? Megelőzhető, illetve túlélhető egy fegyveres támadás? Ezekre ad választ önöknek Horváth Sándor ex kommandós biztonsági szakértő, akivel túl élheti az extrém helyzeteket.
A válasz nem egyszerű erre a kérdésre, de mindenképp jó esélye lehet, ha fel van készülve rá! Helytállni egy extrém helyzetben – amilyenben még sosem volt – úgy, hogy nincs tapasztalata, nincsenek előképei és helyes válaszai, nem könnyű feladat. Ebben a fejezetben erre teszek kísérletet. Ennek a fejezetnek az a célja, hogy felhívja a figyelmet olyan lehetséges szituációkra, amelyekkel találkozhat az utazásai során – de egynéhánnyal talán a mindennapjai során is –, és az egyes helyzetekre olyan tanácsokkal szolgáljon, melyek segítségével és alkalmazásával megnövelheti a túlélés esélyét.
Ne feledje azt, hogy fektessen nagy hangsúlyt a konfliktusos helyzetek megelőzésére, elkerülésére. Csak legvégső esetben konfrontálódjon fizikailag! Mindig tartsa meg a „reakció idő” távolságot! Ha szükséges, hívjon segítséget, kiáltson! Alkalmazzon keze ügyébe akadó eszközöket (bármit) önvédelemre! Nincs két egyforma szituáció és nem is lehet felsorolni az összes lehetséges variációt és arra a helyes megoldásokat, ezért az itt leírtakat, ajánlásokat általában ne szabályként alkalmazza! Mindig használja a józan ítélőképességét, kombinálva a leírt iránymutatásokkal, mert Önnek kell meghozni a helyes döntést egy adott szituációban a körülmények mérlegelése után, néha pillanatok alatt.
Európában és a világ számos részén a megromlott általános biztonsági helyzetből fakadóan a túlélési esély növeléséhez szemléletváltásra van szükség a személyes biztonsághoz kapcsolódó öngondoskodásban is. Ez alapvetően megnyilvánulhat egy utazás (idő, hely, időtartam, stb.) előkészítésében, a megelőzésre és a váratlan eseményekre történő felkészülésben, de akár egy tömegrendezvény látogatásának tervezésében is. Fontos, hogy indulás előtt tájékozódjon, az utazása során pedig felismerje a veszélyre utaló előjeleket, beazonosítsa a körülötte zajló történést és a történésre megfelelő válaszintézkedést tudjon adni. Az átlagember – ha nincs az adott területre vonatkozó saját élménye – az akciófilmekből kapott élményeiből táplálkozik, az ott látottakat hiszi el és képezi le a mindennapjaira is. Úgy lehet mondani, hogy a filmek „valóság” világában élnek. Ezzel csak az a baj, hogy ez nagyon sok esetben eltér a realitástól. Egy filmben látottak befolyásolhatják a vélekedését, például a sérülések súlyosságáról is, vagy az érzelmi kapcsolatát egy adott eseményhez. De erről még később szó lesz bővebben.
Kockázatvállalási alapvetések
• Sose vállaljon szükségtelen kockázatot;
• Ha mégis kockáztatnia kell, akkor az elvárt eredménynek mindig nagyobbnak kell lennie, mint a vállalt kockázatnak;
• Az élete, munkája során mindig törekedjen arra, hogy a kockázatokat a reális szinten tartsa és tegyen meg mindent annak csökkentésére;
• Vegye észre a veszélyre utaló jeleket;
• Legalább elméleti síkon legyenek jó válaszai egy rendkívüli helyzetre.
Folytatjuk!
(szerző: tihanyi , fotó: archív))