Úgy néz ki, hogy a majdani földi telepesek, akik kolonizálhatják a Marsot, nem a szomjúságba fognak belehalni. Ugyanis hatalmas mennyiségű fagyott vizet fedezett fel a Cassie Stuurman PhD hallgató.
A felfedezést a Geophysical Research Letters-ben közölték, amiből az is kiderül, hogy a tudósokat nem érte meglepetésként a dolog. Azt már eddig is tudták, hogy a vörös bolygón hatalmas mennyiségű víz lehetett a régmúltban, aminek jó része eltűnt, de még így is maradt éppen elég.
Jéggé fagyott vízből rengeteg van a Marson, és úgy gondoljuk, hogy egykor a teljes bolygót átlagosan 100 méter mély vízréteg vette körül – írta emailben Stuurman a Gizmodónak, kifejtve azt is, hogy a jég diszkréten megbújik a felszín alatt, de elég vastagon, ami akár 170 méter is lehet.
Ez a példa nélküli mennyiség már arra is elég, hogy “megjegyezhesse” a bolygó egykori klimatikus állapotait, tehát ahogyan a Földön, úgy a Marson is bele lehet kukkantani a jég alapján a marsi éghajlati történelembe.
Fontos, hogy a marsi vízkészletet akár a majdani telepesek is fogyaszthatják, sőt, ebből a szempontból az Utopia Planitia az egyik legjobb helyen van a bolygó egyenlítőjének közelében, hiszen sík a terep, és a készletek közel vannak a felszínhez (átlagosan 1-10 méterre).